Już po raz dziesiąty zapraszamy na Akademię Publink – edycję zima 2025. To wyjątkowy cykl bezpłatnych szkoleń online, podczas których ekspertki Publink przedstawią praktyczne wskazówki, które pomogą uniknąć błędów i usprawnią codzienną pracę Skarbników. Odpowiemy m.in. na pytania: jakie zmiany organ stanowiący może wprowadzić do uchwały budżetowej, jakie uprawnienia daje zarządowi nowy art. 257a ustawy o finansach publicznych, czy każda zmiana budżetu wymaga aktualizacji WPF, dlaczego co szóste sprawozdanie budżetowe zawiera uwagi RIO oraz jak prawidłowo ująć dane o stanie mienia JST. Serdecznie zapraszamy!
Zapisz się już dziś i przygotuj się na wyzwania budżetowe 2025! (Jedna rejestracja obejmuje oba webinary)
Czy wiesz, że ponad 120.000 uchwał i zarządzeń w sprawie zmiany uchwały budżetowej, co roku podlega kontroli RIO? To oznacza, że wasza praca nigdy nie ma końca… Budżet żyje. Budżet się zmienia. Zmieniają się też przepisy i okoliczności. Czy wiesz, że w ustawie o finansach publicznych dodano art. 257a, dotyczący dodatkowych upoważnień do zmian w budżecie dla zarządu w sytuacjach kryzysowych? Jakie zmiany organ stanowiący może wprowadzić do uchwały budżetowej? Czy istnieje jednolita linia orzecznicza w tym zakresie? Czy interesuje Cię, w jaki sposób RIO zakwestionowało upoważnienie rady dla zarządu do tworzenia nowych zadań inwestycyjnych? Dokonamy studium przypadku. Nasza ekspertka budżetowa Brygida Sewohl rozłoży na czynniki pierwsze powyższe tematy.Natomiast nasza ekspertka WPF Marzena Ossowska wyjaśni wszelkie wątpliwości dotyczące zmian uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej. Czy każda zmiana w uchwale budżetowej powoduje konieczność zmiany WPF? Jakie kompetencje w tym zakresie ma zarząd a jakie rada? Dokonamy analizy nowelizacji ustawy o finansach publicznych z 8 listopada 2024 r. pod kątem jej wpływu na kształtowanie się relacji z art. 243 uofp i możliwości zarządzania długiem w horyzoncie prognozy.
zmiany uchwały budżetowej
a) dokonywane przez zarząd
- art. 257 ustawy o finansach publicznych (uofp)
- art. 257a ustawy o finansach publicznych (uofp)
- analiza opinii RIO dotycząca upoważnienia do tworzenia nowych zadań inwestycyjnych
-b) zmiany uchwały budżetowej dokonywane przez organ stanowiący
zmiany uchwały WPF
- źródła zmian WPF i kompetencje organów JST w tym zakresie
- wykonanie roku 2024 a aktualizacja WPF
- nowelizacja ustawy o finansach publicznych z 8 listopada 2024 r. a zarządzanie długiem w WPF
Czy wiesz, że zakres sprawozdania z wykonania budżetu określają dokładnie dwa przepisy ustawy o finansach publicznych? Skoro tak, to dlaczego co szóste sprawozdanie zawiera uwagi rio? Co mogło pójść nie tak? Czy pamiętasz o art. 6r ust. 2e ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach? To szczególna ustawa, w której znajdziemy informacje o sprawozdaniu z wykonania budżetu. Pamiętasz o niej? Dlaczego w informacji o stanie mienia jst należy ująć dane o zmianach w stanie mienia komunalnego? Czy wiesz jaka jest różnica tych dwóch pojęć? A czy na pewno trzeba przekazywać rio informacje o stanie mienia jst? Kto czyta sprawozdanie z wykonania budżetu (oprócz Skarbnika i analityka z rio)? Czy trzeba się tak męczyć?Brygida Sewohl i Weronika Mazur spotkają się z Wami on-line, aby pokazać Wam, że sprawozdania z wykonania budżetu można sporządzić bez błędów, a więc bez uwag rio.
Przyjdź na oba webinary i zgarnij imienny certyfikat, potwierdzający zdobycie nowych umiejętności.
Poczuj ducha rywalizacji, bierz udział w ciekawych konkursach i zgarnij gadżety Skarbnika.
Automatycznie wygenerowane dokumenty opisowe? Zyskaj możliwość ich przetestowania!
Posiada blisko 20-letnie doświadczenie zawodowe w administracji publicznej. W przeszłości zajmowała m.in. stanowiska głównej księgowej, kierownika wydziału finansowo-budżetowego i przez wiele lat Skarbnika Gminy. Ekspertka w zakresie zagadnień związanych z finansami jednostek samorządu terytorialnego.
Ekspertka z zakresu Wieloletniej Prognozy Finansowej, odpowiada za przygotowanie i poprawność merytoryczną WPF dla klientów licencji Premium i Ekspert. Prowadzi nadzór merytoryczny w zakresie planowania wieloletniego dla miliardowych budżetów. Autorka publikacji z zakresu prognozowania wieloletniego i zmian w ustawie o finansach publicznych oraz wykładowca na szkoleniach z zakresu WPF.
Ekspertka z zakresu Wieloletniej Prognozy Finansowej, która na co dzień zapewnia merytoryczne i techniczne wsparcie klientów w pracy z aplikacjami dostarczanymi przez Publink. Zajmuje się również rozwojem programu budżetowego, tak aby jak najlepiej odpowiadał na potrzeby użytkowników. W swojej pracy skupia się szczególnie na aspektach edukacyjnych, ponieważ wie, że wiedza to najlepsza inwestycja.
Ekspertka w zakresie Wieloletniej Prognozy Finansowej, na co dzień udziela merytorycznego wsparcia w efektywnym planowaniu finansów JST. Ponadto świadczy pomoc w postępowaniach obligacyjnych oraz współdziała przy rozwoju programu SWB Asystent. Dokładna i wnikliwa, aktywnie angażuje się w nowe wyzwania.