Absolutorium za pasem

Posiada blisko 20-letnie doświadczenie zawodowe w administracji publicznej. W przeszłości zajmowała m.in. stanowiska głównej księgowej, kierownika wydziału finansowo-budżetowego i przez wiele lat Skarbnika Gminy. Ekspertka w zakresie zagadnień związanych z finansami jednostek samorządu terytorialnego.

Webinar

Do kiedy należy podjąć uchwałę w sprawie absolutorium?

Nie ma tutaj żadnych wątpliwości. Z art. 271 ustawy o finansach publicznych jednoznacznie wynika, że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę w sprawie absolutorium nie później niż do dnia 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym.

Organ stanowiący przed udzieleniem absolutorium musi zapoznać się z:

  • sprawozdaniem z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego;
  • sprawozdaniem finansowym;
  • sprawozdaniem z badania sprawozdania finansowego, o którym mowa w art. 268;
  • opinią regionalnej izby obrachunkowej, o której mowa w art. 270 ust. 2;
  • informacją o stanie mienia jednostki samorządu terytorialnego;
  • stanowiskiem komisji rewizyjnej.

O sprawozdaniach przed absolutorium

Sprawozdanie z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego należało przygotować do 31 marca, więc ten element mamy już za sobą. Sprawozdanie finansowe JST zarząd ma obowiązek sporządzić do 30 kwietnia. Szczegóły dotyczące tego sprawozdania zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 roku w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Należy pamiętać, że jeśli liczba mieszkańców, ustalona przez Główny Urząd Statystyczny na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rok, za który sporządzono sprawozdanie, przekracza 150 tysięcy, roczne sprawozdanie finansowe jednostki samorządu terytorialnego podlega badaniu przez biegłego rewidenta.

Opinia RIO niezbędna w procesie absolutoryjnym

Komisja rewizyjna organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego rozpatruje sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z wykonania budżetu wraz z opinią regionalnej izby obrachunkowej o tym sprawozdaniu oraz informację o stanie mienia. W przypadku, gdy jednostka samorządu terytorialnego jest zobowiązana do badania sprawozdania finansowego, o którym mowa w art. 268 ustawy o finansach publicznych, przedmiotem rozpatrzenia przez komisję rewizyjną jest również sprawozdanie z tego badania. Regionalne izby obrachunkowe wydają opinie o wnioskach komisji rewizyjnych organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego w sprawie absolutorium oraz o opinii w sprawie uchwały rady gminy o nieudzieleniu wójtowi absolutorium.

Informacja o stanie mienia jednostki samorządu terytorialnego

Informację należało sporządzić do 31 marca. Należy jednak pamiętać, aby ta informacja została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej. Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o dostępie do informacji publicznej, jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek udostępniać w BIP m.in. informacje o majątku publicznym. Regionalne izby obrachunkowe często sprawdzają, czy obowiązek publikacji został spełniony. 

Stanowisko komisji rewizyjnej

Zgodnie z przepisami samorządowych ustaw ustrojowych, komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu i występuje z wnioskiem do rady w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium zarządowi. Wniosek w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez regionalną izbę obrachunkową, o czym już wyżej wspominałam.

Raport o stanie JST

Od kilku lat, oprócz absolutorium, obserwujemy procesy związane z udzieleniem zarządowi JST wotum zaufania. Nieodzownym elementem tego wydarzenia jest raport o stanie JST. Niewątpliwie, Skarbnik powinien przekazać dane finansowe do tego raportu. Na jakie aspekty Skarbnik powinien zwrócić uwagę, przedkładając dokumenty do raportu o stanie JST? Odpowiedź na te i inne pytania, które pojawiają się w okresie okołoabsolutoryjnym, już niebawem na webinarze.

Zapraszam na webinar - 23 kwietnia 2025 roku

Już niebawem będę miała przyjemność współprowadzić z Marzeną Ossowską i Jakubem Zielinskim webinar pn. „Absolutorium za pasem, potrzeby kredytowe JST na horyzoncie”. Opowiemy, o czym Skarbnik powinien pamiętać w okresie poprzedzającym udzielenie absolutorium zarządowi. Przypomnimy, gdzie szukać przepisów związanych ze sprawozdaniem finansowym. Nie zabraknie ciekawej historii z życia JST. Wyjaśnimy także, dlaczego tak ważne jest zweryfikowanie realnych potrzeb kredytowych Twojej JST po sporządzeniu sprawozdań finansowych za 2024 rok. Omówimy ten aspekt w kontekście aktualnej sytuacji na rynku bankowym.  Czy wiecie, że trwają prace nad zmianą stosowania WIBOR-u na rzecz WIRON-u? Temat będzie dotyczył każdej JST, która posiada zadłużenie w walucie polskiej. Dowiedz się, o co chodzi. W Publink wierzymy, że administracja może mieć bardziej ludzką twarz – nasze rozwiązania cyfryzują urzędy, upraszczają procedury i ułatwiają codzienną pracę. W łatwy sposób mówimy o rzeczach trudnych.  Przekonaj się o tym już 23 kwietnia o godzinie 10:00. Serdecznie zapraszamy!

Zapisz się na webinar

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach?