Blog Publink - odpowiedzi, wskazówki, wzory dokumentów dla JST

Autopoprawka projektu uchwały budżetowej i WPF

Autor: Brygida Sewohl | 25 listopada 2024 r.

15 listopada 2024 r. i co dalej?

Wiemy, że w pocie czoła ścigaliście się z czasem, by zdążyć do 15 listopada z projektami budżetu i WPF na 2025 rok. Byliśmy z Wami w tym czasie. My również pracowaliśmy, aby każda jednostka samorządu terytorialnego, która poprosiła nas o wsparcie,  otrzymała potrzebną pomoc. Nie odpuszczamy, mimo iż wydawać by się mogło, że dotarliśmy do mety. Przygotowaliśmy dla Was szkolenie, w trakcie którego omówimy procesy, które następują po złożeniu projektów uchwały budżetowej i WPF. Wyjaśnimy, jakie znaczenie mają opinie RIO w sprawie ww. projektów oraz kto może dokonywać zmian w tych projektach. Ponadto, wskażemy na jakim etapie są zmiany w ustawie o finansach publicznych w zakresie uelastycznienia art. 242 i 243.
Podczas szkolenia zorganizujemy także panel, w trakcie którego nasze prelegentki odpowiedzą na pytania zadane przez Was na czacie.

Znajdź czas na nasze wirtualnie spotkanie

Jeśli zastanawiasz się, czy warto, to przeczytaj poniższy tekst i sprawdź czy na pewno wiesz, jak przebiegają procesy po złożeniu projektu budżetu.

art. 248 ust. 1 ustawy o finansach publicznych

W terminie 7 dni od dnia przekazania projektu uchwały budżetowej organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego, zarząd jednostki samorządu terytorialnego przekazuje podległym jednostkom informacje niezbędne do opracowania projektów ich planów finansowych. Pamiętaj, aby każda jednostka otrzymała odpowiednie dane, dzięki którym będzie mogła przygotować projekt planu finansowego. Ile ma na to czasu?

art. 248 ust. 2 ustawy o finansach publicznych

Jednostki, o których mowa w ust. 1, opracowują projekty planów finansowych w terminie 30 dni od dnia otrzymania informacji określonej w ust. 1, nie później jednak niż do dnia 22 grudnia. To ten dokument będzie projektem planu finansowego jednostki podległej. Wszystkie wcześniejsze dokumenty były danymi planistycznymi, których nie powinno się nazywać projektami planów finansowych. Jak to wygląda w praktyce? Różnie. Często kwoty z materiałów planistyczne, które jednostki zgłosiły jako zapotrzebowanie do projektowanego budżetu, będą w dużej mierze zgodne z wysokościami kwot, które otrzymają w informacjach do opracowania projektów planów finansowych. Nawet jeśli kwoty te będą się znacząco różniły, to nie zwalnia to jednostek podległych z obowiązku opracowania projektów planów finansowych w odpowiednim terminie, który wynika wprost z art. 248 ust. 2 ustawy o finansach publicznych.

Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej

Skład Orzekający RIO zbada przedłożony przez zarząd projekt uchwały i wyda w tej sprawie stosowną opinię. Czy należy się jej bać? Ja uważam, że nie. Opinia ma charakter doradczy, co oczywiście nie znaczy, że należy ją lekceważyć. Trzeba się z nią zapoznać i warto wdrożyć sugestie RIO. Zakładam, że niemal wszystkie tegoroczne opinie będą pozytywne. Dla uspokojenia dodam, że opinii negatywnych, dotyczących projektów budżetu na 2024 rok, wszystkie regionalne izby obrachunkowe w Polsce wydały łącznie 13 sztuk, co stanowiło mniej niż pół procent wszystkich wydanych opinii. To bardzo dobry wynik, który jednak może być jeszcze lepszy. Statystycznie gorzej wygląda sytuacja z opiniami pozytywnymi, które zawierają uwagi lub zastrzeżenia. Tych było łącznie niemal 30%. 

Odwołanie od opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej

Od uchwały Składu Orzekającego, zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych przysługuje odwołanie do Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Czy wiesz ile jednostek skorzystało z tego uprawnienia w zakresie opinii o projekcie budżetu na 2024 rok? Tylko 2. To nie jest pomyłka, to dane, które pochodzą ze sprawozdania z działalności regionalnych izb obrachunkowych w 2023 roku.

Co z poprawkami w budżecie? Czym jest autopoprawka?

Sytuacja zaczyna się komplikować, kiedy zarząd, po złożeniu projektu budżetu organowi stanowiącemu i RIO, stwierdzi, że trzeba nanieść poprawki do projektu. Wydawałoby się, że nie będzie z tym problemu. Natomiast problemu nie ma tylko pozornie, gdyż zarząd nie może dokonywać samodzielnie żadnych zmian w złożonym wcześniej projekcie uchwały budżetowej. Autopoprawki organu wykonawczego oraz zmiany i wnioski organu stanowiącego, w szczególności jego komisji, powinny być głosowane w trakcie debaty poprzedzającej podjęcie uchwały budżetowej. Po przeprowadzonym głosowaniu, powinno nastąpić głosowanie projektu uchwały budżetowej uwzględniającego przyjęte poprawki.

Co może zmienić organ stanowiący w projekcie uchwały budżetowej?

Kolejny raz wydawać by się mogło, że sprawa jest oczywista i że organ stanowiący może zmienić wszystko, prócz takich zmian, o których traktuje art. 231 ust. 3 ustawy o finansach publicznych oraz takich, które spowodowałyby zmniejszenie dochodów lub zwiększenie wydatków i jednocześnie zwiększenie deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Nie jest to jednak takie oczywiste, gdy przeczytamy stanowisko RIO w Szczecinie z dnia 22 czerwca 2023 roku, w której RIO w podsumowaniu wskazuje, że w ocenie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie, w przypadku wniesienia przez Wójta Gminy projektu uchwały budżetowej lub jego zmiany, organ stanowiący Gminy posiada kompetencję zmiany treści przedłożonego projektu, jednak w granicach wyznaczonych przez organ wykonawczy oraz ograniczonych treścią art. 240 ust. 2 ustawy o finansach publicznych, zaś w przeciwnym wypadku po uzyskaniu przez ten organ zgody wyrażonej w sposób niebudzący wątpliwości. Dlaczego RIO wskazało, że zmiany mogą być dokonane przez organ stanowiący w granicach wyznaczonych przez organ wykonawczy?  Przyznacie, że wygląda to bardzo interesująco, a jednocześnie dość niepokojąco. Czy jest to pomyłka RIO czy jednak jest coś na rzeczy i organ stanowiący nie ma tyle swobody, ile by się wydawało? Przybliżę ten wątek podczas webinaru 28.11.2024 r. Zachęcam do zapisu.

Wieloletnia Prognoza Finansowa na rok 2025 i kolejne lata 

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie poruszyli kwestii WPF. Nasza doskonała ekspertka – Marzena Ossowska – dokona przeglądu opinii różnych Regionalnych Izb Obrachunkowych z poprzednich lat i przedstawi swoje wnioski. Przypominamy, że Publink specjalizuje się w Wieloletniej Prognozie Finansowej już od wielu lat. Zaufała nam ponad połowa Skarbników w Polsce.

WPF w pytaniach, odpowiedzi w webinarze 😉

Po przedłożeniu projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej do RIO i przekazaniu dokumentu radnym, pojawia się wiele pytań o to, jak powinniśmy działać z aktualną WPF? Czy obowiązująca Wieloletnia Prognoza Finansowa powinna być zgodna z przedłożonym projektem? Jak prawidłowo podejść do planowania przedsięwzięć wieloletnich na przełomie roku? Czy konieczne jest doprowadzenie do zgodności w zakresie zadań wieloletnich w obu procedowanych dokumentach? Na te pytania także poszukamy odpowiedzi już 28 listopada.

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych ratunkiem dla wielu JST

Na bieżąco śledzimy także proces nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu, w dniach 6-8 listopada, ta nowelizacja została przyjęta niemal jednogłośnie. Już 20 listopada będzie procedowana w Senacie. Wydaje się zatem, że uelastycznienie art. 242 i 243 zbliża się wielkimi krokami. Jak pokazał sezon projektowy, zmiany w przepisach mogą być ratunkiem dla JST w trudnej sytuacji wskaźnikowej i tylko ich wejście w życie pozwoli tym jednostkom na uchwalenie budżetu i WPF na 2025 rok. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie możliwości daje procedowana nowelizacja, dołącz do naszego spotkania.

Wasi Asystenci (nasze aplikacje) są w gotowości do działań z autopoprawkami

Ponadto, w trakcie webinaru pokażemy także, jak z wykorzystaniem BEST Asystenta przygotować autopoprawki do budżetu i wygenerować uchwałę budżetową wraz z wszystkimi załącznikami i podsumowaniem zaktualizowanym o wprowadzone korekty w budżecie. Nasze ekspertki zaprezentują również, w jaki sposób przygotować uchwałę WPF wraz z objaśnieniami przyjętych wartości w naszym WPF Asystencie. Do zobaczenia!