Sprawdźmy przepisy
W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na ustawę z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. W art. 2 przeczytamy, że po pierwsze, ogłoszenie aktu normatywnego w dzienniku urzędowym jest obowiązkowe. Po drugie, odrębna ustawa może wyłączyć obowiązek ogłoszenia aktu normatywnego niezawierającego przepisów powszechnie obowiązujących.
Ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych
Art. 13 pkt. 7 ww. ustawy stanowi, że w wojewódzkim dzienniku urzędowym ogłasza się uchwały budżetowe gminy, powiatu, województwa oraz sprawozdanie z wykonania budżetu gminy, powiatu i województwa.
A co ze zmianami uchwał budżetowych?
Na wstępie należy zaznaczyć, że ustawodawca w ww. przepisie ustanowił obowiązek publikacji uchwał budżetowych (uwaga: liczba mnoga), co oznacza, że założył, iż uchwał w sprawie budżetu może być więcej niż jedna w roku. Ponadto, kwestia publikacji zmian uchwał budżetowych jednostek samorządu terytorialnego stanowiła przedmiot badań Najwyższej Izby Kontroli. Ostatecznie, NIK w uchwale z 18 stycznia 2013 r., nr k.p.k./KPO-415-81/2012 stwierdziła, że uchwała zmieniająca uchwałę budżetową, będąc aktem normatywnym wewnętrznie obowiązującym, podlega na mocy art. 2 ust. 1 w związku z art. 13 pkt 7 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych, ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym, ponieważ odrębna ustawa, o której mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych, nie wyłącza jej z obowiązku publikacji.
Zmiany uchwały budżetowej podlegają obowiązkowi publikacji w wojewódzkich dziennikach urzędowych
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17 października 2017 roku II GSK 11/16 stwierdził jednoznacznie, że ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym podlega nie tylko pierwotna uchwała budżetowa, ale również wprowadzane w trakcie roku budżetowego zmiany w tej uchwale.
Na co powołuje się NSA?
Fragment uzasadnienia ww. wyroku: Naczelny Sąd Administracyjny w obecnym składzie opowiada się za szerokim rozumieniem terminu „uchwała budżetowa”, a w konsekwencji uznaje, że uchwały zmieniające uchwałę budżetową podlegają ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Za przyjęciem takiego stanowiska przemawia nie tylko treść art. 13 pkt 7 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych, ale również konieczność respektowania zasady jawności gospodarki finansowej gminy (art. 61 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym). Wspomniana zasada wymaga, by ogłoszeniu podlegała nie tylko pierwotna uchwała budżetowa, ale również wprowadzane w trakcie roku budżetowego zmiany w tej uchwale. Przyjęcie, że obowiązek ogłoszenia nie dotyczy uchwał w sprawie zmiany uchwały budżetowej, oznaczałoby, że zasada jawności gospodarki finansowej gminy jest realizowana jedynie częściowo. Opinia publiczna mogłaby w ten sposób zostać pozbawiona istotnych informacji o dochodach i wydatkach gmin, a w rezultacie kompleksowego obrazu sytuacji finansowej gminy.
Czy brak ogłoszenia uchwały o zmianie budżetu w dzienniku urzędowym powoduje nieważność tej uchwały?
Nie. W tym samym wyroku NSA jasno odniósł się do tej kwestii. Zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych, istnieje obowiązek publikowania uchwał dotyczących zmian budżetu w wojewódzkim dzienniku urzędowym, więc nie ma potrzeby powtarzania tego w treści uchwały. Brak takiego postanowienia w uchwale nie jest podstawą do stwierdzenia jej nieważności. Uchwała zmieniająca uchwałę budżetową nie jest aktem prawa miejscowego i jej ogłoszenie nie jest warunkiem jej obowiązywania.