Nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Ekspertka z zakresu Wieloletniej Prognozy Finansowej, odpowiada za przygotowanie i poprawność merytoryczną WPF dla klientów licencji Premium i Ekspert. Prowadzi nadzór merytoryczny w zakresie planowania wieloletniego dla miliardowych budżetów. Autorka publikacji z zakresu prognozowania wieloletniego i zmian w ustawie o finansach publicznych oraz wykładowca na szkoleniach z zakresu WPF.

Dz. U., poz. 133

31 stycznia 2025 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 stycznia 2025 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Nowe regulacje mają na celu m.in. dostosowanie zasad sporządzania przez JST sprawozdań do obowiązującej już ustawy z dnia 1 października 2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U., poz. 1572). Poniżej prezentuję najważniejsze zmiany, mające wpływ na jednostki samorządu terytorialnego.

Dostosowanie sprawozdania Rb-PDP

w załączniku nr 9 do rozporządzenia zdefiniowano nowy wzór sprawozdania z wykonania dochodów podatkowych gminy / miasta na prawach powiatu. W sprawozdaniu wykazywane są wyłącznie dochody podatkowe, o których mowa w art. 24 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy (tj. łączna kota dochodów za rok bazowy z tytułu podatku od nieruchomości, podatku rolnego, leśnego, podatku od środków transportowych, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od osób fizycznych, opłacanego w formie karty podatkowej, opłaty skarbowej, opłaty eksploatacyjnej) oraz wynikające z decyzji wydawanych przez organ podatkowy stosownie do treści art. 24 ust. 7 ww. ustawy (czyli skutki finansowe wynikające z zastosowania ulg podatkowych przewidzianych w przepisach prawa podatkowego oraz ulg w spłacie zobowiązań podatkowych w postaci umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowych). Nie będą zatem wykazywane w tym sprawozdaniu udziały we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych oraz udziały we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Uwzględnienie postulatów JST oraz RIO

Przywrócenie – obowiązujących do końca 2021 roku – zasad sporządzania sprawozdań Rb-27S w zakresie danych ujmowanych w kolumnie „Dochody wykonane” tj. wyeliminowanie obowiązku wykazywania w tej kolumnie środków w drodze, które nie wpłynęły na rachunek bieżący, stanowiące wpłaty z tytułu dochodów dokonanych w placówce pocztowej w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe, w biurze usług płatniczych, w instytucji płatniczej lub w instytucji pieniądza elektronicznego (§ 3 ust. 1 pkt 4, ust. 3 i 7 załącznika nr 38),

Zmiana w instrukcji sporządzania sprawozdania Rb-27s

W części dotyczącej subwencji ogólnej, wynikająca ze zmiany terminów przekazywania rat subwencji.

Przedłużenie terminu w przypadku nieprawidłowego działania systemu informatycznego

Objęcie sprawozdań jednostkowych sporządzanych przez kierowników jednostek albo kierowników jednostek obsługujących organizacyjnych przepisem umożliwiającym przedłużenie terminu na złożenie sprawozdania do zarządu w przypadku nieprawidłowego działania systemu informatycznego (§ 12 ust. 7 rozporządzenia).

Przekazanie sprawozdania Rb-50 przez zarząd jednostki samorządu terytorialnego

 Termin przekazania sprawozdania po upływie okresu sprawozdawczego nie później niż do 1 lutego (było 31 stycznia).

Co jeszcze trzeba wiedzieć o nowym rozporządzeniu w sprawie sprawozdawczości budżetowej?

Przepisy nowego rozporządzenia stosuje się po raz pierwszy do sprawozdań sporządzanych za okresy rozpoczynające się od dnia 1 stycznia 2025 roku.
W rozporządzeniu zawarto przepis przejściowy, zgodnie z którym sprawozdania miesięczne za grudzień 2024 roku oraz za IV kwartały 2024 roku sporządza się i przekazuje zgodnie z przepisami dotychczasowymi.
Nowe rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 lutego 2025 roku. 

Pełny tekst rozporządzenia znajdziesz pod poniższym linkiem:
Rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach?