Dwie dobre wiadomości w jednym dniu dla wszystkich samorządów w Polsce. Mowa o nowelizacjach dwóch ustaw, które zostały podpisane przez Prezydenta. Konkretnie o ustawie z dnia 8 listopada 2024 roku o zmianie ustawy budżetowej na rok 2024 oraz o ustawie z dnia 8 listopada 2024 roku o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa z dnia 8 listopada 2024 roku o zmianie ustawy budżetowej na rok 2024 umożliwi przekazanie samorządom obiecanych już dawno dodatkowych środków, które przyjęło się nazywać kroplówką. Zgodnie z treścią uzasadnienia, głównym powodem nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2024 jest zapewnienie jednostkom samorządu terytorialnego (JST) wsparcia finansowego w realizacji ich zadań własnych oraz konieczność aktualizacji prognozy dochodów budżetu, która wynika z uwzględnienia dostępnych danych o dotychczasowym wykonaniu i projekcji na ostatni kwartał bieżącego roku.
W informacji w sprawie ustawy z dnia 8 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw czytamy, że zasadniczym celem wprowadzanych zmian jest przedłużenie do roku 2029 czasowych preferencji w zakresie obowiązujących jednostki samorządu terytorialnego (dalej: JST) reguł fiskalnych, tj. wprowadzenie uelastycznień w zakresie zasady zrównoważenia części bieżącej budżetu JST oraz indywidualnego limitu spłaty zobowiązań. Nowelizacja wprowadza zmiany w:
a) ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1530 i 1572),
b) ustawie z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1927 i 2427),
c) ustawie z dnia 15 września 2022 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1964).
Dodawany do ustawy o finansach publicznych dział VIA zawiera przepisy epizodyczne, będące w większości powtórzeniem obowiązujących odstępstw od reguł fiskalnych i przedłużeniem ich na lata 2025-29. Zdaniem projektodawcy przedłużenie czasowych preferencji w zakresie reguł fiskalnych jest konieczne w celu zapewnienia JST możliwości realizacji zadań. Ustawa wprowadza także na stałe zasadę doliczania dochodów ze sprzedaży majątku przy ustalaniu wskaźnika spłaty zobowiązań, czyli relacji wskazującej na zdolność realizacji ciążących na JST zadań publicznych, przy jednoczesnej zdolności obsługi zobowiązań. Zgodnie z treścią przepisu przejściowego wprowadzane rozwiązanie ma mieć zastosowanie na rok 2026 i kolejne lata.
Kolejne zmiany wynikają z potrzeby dostosowania przepisów ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw oraz ustawy z dnia 15 września 2022 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw, do zmian w ustawie o finansach publicznych. Celem wprowadzanych modyfikacji jest zapewnienie większej przejrzystości przepisów dotyczących reguł fiskalnych, które w obowiązującym stanie prawnym są rozproszone w kilku ustawach.
Obie ustaw wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Mamy nadzieję, że odbędzie się to niezwłocznie.
Źródło danych artykułu: https://www.prezydent.pl/prawo/ustawy-podpisane/ustawy-podpisane-w-listopadzie-2024-r,93628