Jeśli oglądaliście nasz webinar 12.09.2024 r., to myślę, że pamiętacie jak nasz ekspert – Jakub Zieliński, w swojej części dotyczącej długu, omawiał postulaty Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w perspektywie modyfikacji w ustawie o finansach publicznych pod kątem artykułów 242 i 243 ustawy o finansach publicznych. Czy czeka nas zaskoczenie? Poniżej krótkie omówienie najważniejszych kwestii projektu ustawy.
Co zawiera projekt ustawy?
1. Uwzględnienie w obliczeniu relacji z art. 243 ustawy o finansach publicznych wykonanych dochodów ze sprzedaży mienia wynikających ze sprawozdań rocznych z lat poprzedzających rok budżetowy.
2. Wydłużenie do 2029 roku możliwości finansowania deficytu bieżącego wolnymi środkami.
3. Wydłużenie do 2029 roku możliwości przekroczenia relacji z art. 242 ustawy o finansach publicznych pod warunkiem, że w latach 2022-2029 suma przekroczeń tej relacji w poszczególnych latach nie będzie wyższa od sumy nadwyżek wynikających z tej relacji w poszczególnych latach.
4. Wydłużenie do 2029 nie wliczania do wskaźnika obsługi zadłużenia (art. 243 ustawy o finansach publicznych) potencjalnych spłat kwot wynikających z udzielonych poręczeń oraz gwarancji.
5. Wydłużenie do 2029 roku możliwości niezachowania relacji z art. 243 ustawy o finansach publicznych, pod warunkiem zachowania relacji kwoty długu do dochodów, pomniejszonych o dotacje oraz powiększonych o przychody określone w art. 217 ust. 2 pkt 4-8 ustawy nieprzeznaczone na pokrycie deficytu poniżej 100%.
Czy zmiany wejdą w życie przed 15 listopada 2024 roku?
W ocenie naszych ekspertów, jest to możliwe. Historia zna takie przypadki. Będziemy obserwować, co się dzieje w tej sprawie, ponieważ projektowane zmiany mogą być ratunkiem dla wielu jednostek, które posiadają deficyt operacyjny i problem ze spełnieniem relacji z artykułu 243. Projekt jest już skierowany do pierwszego czytania w Komisji Finansów Publicznych, więc jeśli uda się przeprocedować projekt ustawy przez parlament w trakcie posiedzenia w dniach 6-8 listopada, a Prezydent podpisze ustawę bez zwłoki, to prawdopodobnie zmiany wejdą w życie przed 15 listopada.
Poniżej zamieszczamy wycinek naszego webinaru z 24 października, gdzie temat nowelizacji opowiedziała Marzena Ossowska (ok. 6 minut)