1. Czy przed uchwałą emisyjną, należy zaplanować zadłużenie w WPF?
Podstawą zabezpieczenia przepływów jest wieloletnia prognoza finansowa. Jeśli planowane zadłużenie „mieści się” w WPF, zabezpieczamy przychody oraz planowane odsetki w budżecie, określając jednocześnie limity zobowiązań w uchwale budżetowej. W uchwale budżetowej musi się również znaleźć upoważnienie dla organu wykonawczego do zaciągania zobowiązań z tytułu emisji obligacji do kwoty, co najmniej wynikającej z planowanej emisji.
Podobnie powinny być podejmowane uchwały podczas sesji. Jako pierwsza uchwała w sprawie zmiany WPF (prognoza kwoty długu), później uchwała w sprawie zmiany do budżetu (plan przychodów oraz upoważnienie i limit zobowiązań), a jako ostatnia uchwała w sprawie emisji obligacji.
2. W jakim § należy zaplanować przychody i rozchody z tytułu pożyczki BGK ze środków KPO?
Wydaje się, że w tym przypadku właściwym paragrafem dla przychodów będzie standardowo §952, a dla rozchodów §992.
3. Czy RIO będzie wydawało opinię w przypadku, gdy skorzystam z pożyczki BGK (preferencyjna)? Dodam, że pożyczka zostanie wykorzystana na spłatę jednej z serii obligacji. Dług nie wzrośnie, pojawią się oszczędności na odsetkach.
W tym przypadku nie ma znaczenia brak wpływu na kwotę zadłużenia na koniec roku. Jest to nowe zadłużenie, które będzie przychodem budżetu i w tym przypadku opinia jest konieczna.
4. Czy należy zmienić nasze zarządzenie w sprawie wyboru długości okresu wyliczenia relacji określonych w art. 243 wydane w grudniu 2021 r., w którym wybrano 7-letni okres?
Zarządzenie dotyczyło tylko sposobu kalkulacji relacji z art. 243 w latach 2022-2025. Od 2026 roku podstawą do wyliczenia relacji z art. 243 będzie średnia siedmioletnia dla wszystkich JST. Zatem nie ma obowiązku zmiany niniejszego zarządzenia.
5. Jeśli planowany budżet był bez deficytu bieżącego, ale już wykonanie było deficytowe, to czy to też wpływa na wskaźniki?
Tak, wykonane wartości budżetu mają wpływ na wskaźnik z art. 243 w perspektywie siedmiu lat do przodu. Po wgraniu sprawozdań liczy się się spełnienie relacji z art. 243 w oparciu o dane wykonane (art. 243 ust. 2 pkt 4 ustawy o finansach publicznych).