Q&A z webinaru 23.04.2025 r. - część 1

Posiada blisko 20-letnie doświadczenie zawodowe w administracji publicznej. W przeszłości zajmowała m.in. stanowiska głównej księgowej, kierownika wydziału finansowo-budżetowego i przez wiele lat Skarbnika Gminy. Ekspertka w zakresie zagadnień związanych z finansami jednostek samorządu terytorialnego.

Absolutorium za pasem, potrzeby kredytowe JST na horyzoncie - dziękujemy za udział w webinarze!

Ponad 500 osób dołączyło do naszego ostatniego webinaru poświęconego kluczowym zagadnieniom dla jednostek samorządu terytorialnego. Jeśli nie udało Ci się uczestniczyć w wydarzeniu na żywo — nic straconego! Nagranie jest już dostępne, więc w każdej chwili możesz nadrobić i sięgnąć po wartościową dawkę wiedzy.

Q&A – część 1: Absolutorium

Zgodnie z zapowiedzią wracamy do Was z odpowiedziami na pytania, które padły podczas spotkania. Na początek – zagadnienia związane z absolutorium. Kolejna część, już niebawem, będzie poświęcona tematyce zadłużenia JST, ze szczególnym uwzględnieniem jego restrukturyzacji.

1. Czy bilans skonsolidowany jest niezbędnym dokumentem w procesie absolutoryjnym?

Nie, bilans skonsolidowany nie jest dokumentem wymaganym w procesie udzielania absolutorium. Zgodnie z art. 271 ustawy o finansach publicznych, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę w sprawie absolutorium dla zarządu po zapoznaniu się z następującymi dokumentami:
1) sprawozdaniem z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego;
2) sprawozdaniem finansowym;
3) sprawozdaniem z badania sprawozdania finansowego, o którym mowa w art. 268;
4) opinią regionalnej izby obrachunkowej, o której mowa w art. 270 ust. 2;
5) informacją o stanie mienia jednostki samorządu terytorialnego;
6) stanowiskiem komisji rewizyjnej.
Bilans skonsolidowany nie jest wymieniony w tym katalogu, co oznacza, że nie stanowi dokumentu obligatoryjnego w procesie absolutoryjnym.

2. Jakie są konsekwencje sporządzenia sprawozdania finansowego po terminie?

Z art. 18 ustawy o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych wnioskujemy, że niesporządzenie lub nieprzekazanie w terminie sprawozdania z wykonania procesów gromadzenia środków publicznych i ich rozdysponowania albo wykazanie w tym sprawozdaniu danych niezgodnych z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej stanowią naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Kary jakie są przewidziane w ustawie o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych to: upomnienie, nagana, kara pieniężna lub zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi. Organ orzekający w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych wymierza karę według swojego uznania, w granicach określonych w ustawie, uwzględniając stopień szkodliwości dla finansów publicznych naruszenia dyscypliny finansów publicznych, stopień winy, a także cele kary w zakresie społecznego oddziaływania oraz cele zapobiegawcze i dyscyplinujące, które ma osiągnąć w stosunku do ukaranego.

3. Kiedy sprawozdanie z wykonania budżetu pracownik ds. rady przekazuje radnym?

W ustawie o finansach publicznych ustawodawca nałożył na zarząd JST obowiązek przedstawienia organowi stanowiącemu sprawozdania z wykonania budżetu JST w terminie do 31 marca roku następującego po roku budżetowym. W mojej ocenie, to wewnętrzne uregulowania jednostki powinny określać sposób działania i terminy obowiązujące pracownika do technicznego przekazywania dokumentów, aby ustawowe terminy były zawsze zachowane.

4. Czy dysponują Państwo przykładowym wzorem uchwały „trybowej”?

Przypuszczam, że pytanie dotyczy wzoru uchwały w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej. Na ten moment nie posiadamy takiego wzoru, ale w najbliższych miesiącach planujemy zorganizować webinar w tematyce związanej z uchwałą „trybową”.

5. Kiedy w GUS pojawi się informacja o liczbie ludności wg stanu na dzień 31.12.2024 r.?

Szacowana data opublikowania informacji o liczbie ludności według stanu na dzień 31 grudnia 2024 r. to 29 maja 2025 r. Należy jednak pamiętać, że termin ten ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

6. Gdzie znajdę interaktywny kalendarz Skarbnika?

Taki kalendarz można znaleźć pod podanym adresem internetowym: https://www.publink.com/blog/kalendarz

Dziękujemy za zaangażowanie i wszystkie pytania

To dzięki Wam te spotkania są tak merytoryczne i dynamiczne!

Social media

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach?