Q&A z webinaru o długu, część nr 2

Ekspertka z zakresu Wieloletniej Prognozy Finansowej, odpowiada za przygotowanie i poprawność merytoryczną WPF dla klientów licencji Premium i Ekspert. Prowadzi nadzór merytoryczny w zakresie planowania wieloletniego dla miliardowych budżetów. Autorka publikacji z zakresu prognozowania wieloletniego i zmian w ustawie o finansach publicznych oraz wykładowca na szkoleniach z zakresu WPF.

Kto pyta, nie błądzi – część II

Kto pyta, nie błądzi

Wierzymy w powyższą myśl i zawsze podczas naszych spotkań, zachęcamy Was do zadawania pytań. Analizujemy je i często szeroko omawiamy w naszym eksperckim gronie, by wrócić do Was z odpowiedziami tak szybko, jak to możliwe. W zeszłym tygodniu przygotowaliśmy pierwszą część związaną z tematyką długu JST. Dzisiaj mamy już drugą część, którą opracowałam we współpracy z Jakubem Zielińskim. Owocnej lektury.

1. Czy jest konieczność zrobienia uchwały zmieniającej w zakresie zmiany liczby rat spłaty? Przykład: w umowie i uchwale pożyczki spłata miała nastąpić w 120 ratach, a w aneksie w 114 ratach. Kwota ogółem i lata spłaty pozostają bez zmian, natomiast zmieniła się tylko liczba rat.

Jeśli w części normatywnej uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki wskazano wprost harmonogram spłaty zobowiązania, to w naszej opinii prawidłowym działaniem będzie aktualizacja niniejszej uchwały. Jeśli dane dotyczące harmonogramu spłaty zostały zawarte w uzasadnieniu do uchwały, wówczas wydaje się, że takie działanie nie będzie koniecznym.

2. W którym momencie należy wystąpić do RIO z wnioskiem o wydanie opinii o możliwości wykupu obligacji komunalnych?

Wniosek do RIO o możliwości wykupu obligacji komunalnych najlepiej złożyć po uchwaleniu na sesji zmian związanych z tym długiem w budżecie i WPF oraz po podjęciu uchwały w sprawie emisji obligacji komunalnych.

3. W jaki sposób efektywnie zaplanować spłaty zobowiązania w WPF? Na co zwrócić uwagę przy ustalaniu harmonogramu?

Przy planowaniu nowego zobowiązania należy zwrócić uwagę na kształtowanie się relacji z art. 243 ustawy o finansach publicznych (porównanie w WPF pozycji 8.3.1 i 8.1).  Zapas na wskaźniku w poszczególnych latach jest punktem wyjścia do planowania spłat zadłużenia. Należy pamiętać, że spłata długu to także jego obsługa (odsetki, prowizje) i należy to uwzględnić przy planowaniu. Ponadto, należy przeanalizować płynność finansową i spłaty zobowiązań w latach historycznych, aby dopasować także wysokość spłat do faktycznych możliwości budżetu. 

4. Czy w buforze bezpieczeństwa w WPF Asystent  jest już ujęty planowany kredyt np. w 2025 r. i 2026 r., czy tylko to, co jest już zaciągnięte?

Tak, uwzględniamy całe obciążenie długiem zarówno historyczne (czyli już zaciągnięte), jak i planowane.

5 Proszę wyjaśnić, o co chodzi z suwakiem: bufor bezpieczeństwa w WPF Asystent?

Za pomocą suwaka można określić preferowany poziom bezpieczeństwa w zakresie różnicy pomiędzy wskaźnikiem maksymalnej i faktycznej obsługi zadłużenia (np. zdolność kredytowa określona dla 50% maksymalnej zdolności wg założeń WPF).

Social media

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach?