Minął 15 listopada. Projekty WPF na 2025 rok i lata kolejne zostały wysłane do RIO i czekają na opiniowanie (a może nawet już otrzymaliście opinię do swojego projektu). Co dalej? Jak wiemy, całą procedurę podejmowania uchwały w sprawie WPF określa art. 230 ustawy o finansach publicznych, który definiuje m.in. fakt, iż w trakcie sesji budżetowej, uchwałę w sprawie WPF podejmuje się nie później niż uchwałę budżetową.
Natomiast skupmy się teraz na tym, jakie działania należy podjąć w kontekście przygotowania samej uchwały w sprawie WPF na sesję budżetową. Oczywiście, powinniśmy zapoznać się z opinię RIO i rozważyć wprowadzenie ewentualnych poprawek sugerowanych przez organ nadzoru (pamiętajmy, że opinia ma charakter doradczy, jednakże uchwalenie WPF z rażącymi błędami może skutkować unieważnieniem aktu prawnego, więc warto określone modyfikacje w przygotowanym projekcie WPF jednak wprowadzić). Natomiast w przypadku negatywnej opinii regionalnej izby obrachunkowej, ustawodawca wskazuje wprost, by dokonać takich zmian, aby została zachowana relacja określona w art. 243 ustawy o finansach publicznych, co normuje odpowiednio art. 230 ust. 5 ustawy o finansach publicznych.
Oprócz wprowadzenia wskazówek RIO, należy pamiętać o dostosowaniu wartości prezentowanych w uchwale do WPF z ewentualnymi autopoprawkami wprowadzanymi w budżecie. Nie możemy też zapominać o ewentualnych modyfikacjach w zakresie załącznika przedsięwzięć (nowe przedsięwzięcia, które wyklarowały się na ostatniej prostej w efekcie bieżących zmian w budżecie roku 2024 lub zmiany wynikające z aktualizacji harmonogramów rzeczowo–finansowych pod koniec roku). Swoją uwagę należy skupić także na modyfikacjach kolumny „przewidywane wykonanie”, zwłaszcza w kontekście modyfikacji w obrębie zadłużenia (pamiętając, iż uchwała budżetowa i uchwała w sprawie WPF stanowią podstawę do wydania przez RIO opinii o prawidłowości planowanej kwoty długu jednostki samorządu terytorialnego).
Przed podjęciem uchwały WPF warto także zwrócić uwagę na takie aspekty jak:
Wątpliwości może budzić kwestia znalezienia punktu styku pomiędzy obowiązującą w 2024 roku uchwałą w sprawie WPF a przedłożonym przez zarząd projektem WPF na 2025 rok i lata kolejne. Często pojawia się pytanie, czy wymienione wcześniej dokumenty muszą być ze sobą spójne? Tutaj warto podkreślić, iż nie ma żadnego przepisu, który definiowałby wprost potrzebę zachowania zgodności tych dokumentów, zatem nie muszą być one ze sobą spójne. Na względzie powinniśmy mieć jedynie art. 226 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, który obliguje do tego, aby Wieloletnia Prognoza Finansowa była realistyczna. Tego realizmu powinniśmy upatrywać przede wszystkim w kontekście przedsięwzięć wieloletnich, które będą kontynuowane w kolejnych latach i w tym zakresie zgodność wydaje się być jak najbardziej słuszna. Natomiast pod wątpliwość poddałabym kwestię zgodności samego załącznika numer 1 z danymi wykazanymi w projekcie, w kontekście planu od roku 2025 wzwyż. O ile np. dochody majątkowe (np. planowane dochody z tytułu dotacji, powiązane z konkretnymi umowami na dofinansowanie) znajdują swoje merytoryczne uzasadnienie, o tyle strona bieżąca dochodów i wydatków może budzić więcej kontrowersji (gdyż w projekcie mamy plan przedstawiony przez zarząd, który nie musi zostać przyjęty przez organ stanowiący w identycznej formie). Mamy natomiast świadomość, że niektóre RIO wprost wymagają takiego dostosowania i tutaj, w mojej ocenie, warto kierować się taką regułą, aby w odpowiedzi na wyraźne wskazanie izby, takiego dostosowania dokonać, o ile oczywiście samo dostosowanie nie wpłynie nam na niezachowanie relacji z art. 242 i 243 (co może wynikać z innych danych do kalkulacji wskaźnika z art. 243 - III kwartał 2023 vs III kwartał 2024).
Oczywiście, zapraszam do obejrzenia nagrania webinaru z dnia 28 listopada br., podczas którego oprócz tematyki związanej z WPF, omówiliśmy temat uchwały budżetowej.