Wzór sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego za 2024 rok

Posiada blisko 20-letnie doświadczenie zawodowe w administracji publicznej. W przeszłości zajmowała m.in. stanowiska głównej księgowej, kierownika wydziału finansowo-budżetowego i przez wiele lat Skarbnika Gminy. Ekspertka w zakresie zagadnień związanych z finansami jednostek samorządu terytorialnego.

Nowy wzór sprawozdania od 1 stycznia 2025 r.

Nowy wzór sprawozdania stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli, które weszło w życie 1 stycznia 2025 roku.

Jak uzupełnić formularz sprawozdania?

Ministerstwo Edukacji podaje, że należy uzupełniać tylko pola wypełnione kolorem, pozostałe informacje zostaną wygenerowane automatycznie. Zastosowano mechanizmy weryfikujące i ułatwiające wypełnianie formularza. Podczas wpisywania danych będą się wyświetlać komunikaty pomocnicze oraz mogą się pojawiać komunikaty o błędach, np. w przypadku wpisania: nieprawidłowego kodu TERYT, liczby z więcej niż dwiema cyframi po przecinku, liczby ujemnej.

Co to za sprawozdanie? Na czym polega analiza wydatków na wynagrodzenia nauczycieli?

Organ prowadzący szkołę, będący jednostką samorządu terytorialnego, co roku dokonuje analizy wydatków na wynagrodzenia nauczycieli poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli początkujących, mianowanych i dyplomowanych. Na tej podstawie sporządzane jest sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli początkujących, mianowanych i dyplomowanych w szkołach i placówkach prowadzonych przez tę jednostkę. W przypadku nieosiągnięcia poziomu średnich wynagrodzeń w jednostce samorządu terytorialnego, nauczycielom przysługują jednorazowe dodatki uzupełniające.

Termin? Art. 30a ust. 1 Karta Nauczyciela

W terminie do dnia 20 stycznia każdego roku organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń, o których mowa w art. 30 ust. 3, oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli początkujących, mianowanych i dyplomowanych.

Obowiązki sprawozdawcze. Art. 30a ust. 4 i 5 Karta Nauczyciela

W terminie do dnia 10 lutego roku kalendarzowego następującego po roku, który podlegał analizie, organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego sporządza sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli początkujących, mianowanych i dyplomowanych w szkołach i placówkach prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego, z uwzględnieniem wysokości kwoty różnicy, o której mowa w ust. 2, o ile wystąpiła.
Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego przedkłada sprawozdanie, o którym mowa w ust. 4, w terminie 7 dni od jego sporządzenia, regionalnej izbie obrachunkowej, a także organowi stanowiącemu tej jednostki samorządu terytorialnego, dyrektorom szkół prowadzonych przez tę jednostkę oraz związkom zawodowym zrzeszającym nauczycieli.

Gdzie znajdę wzór formularza sprawozdania?

Link do strony, z której można pobrać formularz znajduje się tutaj

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach?

Social media