Posiadanie własnych mediów przez samorządy pozwala na efektywne przekazywanie informacji i budowanie zaufania społecznego. Tradycyjne media, takie jak telewizja i radio, mają swoje miejsce, jednak nowe media (strony internetowe, poczta elektroniczna, media społecznościowe) oferują większe możliwości interakcji i natychmiastowego dotarcia do odbiorców. W erze cyfrowej kluczowe jest, aby samorządy aktywnie korzystały z tych narzędzi. To pomoże im być blisko swoich mieszkańców i szybko reagować na ich potrzeby.
Proste tipy, które pomogą w lepszej komunikacji z Radnymi i Włodarzem.
Dochody samorządowe nie są adekwatne do realizowanych dziś zadań, co zmusza do zasilania JST kroplówkami z budżetu centralnego. Ministerstwo Finansów opublikowało już założenia do zmian Ustawy o dochodach JST, w tym nowy algorytm podziału PIT i CIT. Zmiany mają wejść w życie już w 2025 roku. Pożegnajmy mit, że można zbudować dom począwszy od dachu i to taki, w którym będziemy mieszkać nie przez chwilę, a przez wiele długich i szczęśliwych lat!
Na panelu Marek Wójcik opowie o przebiegu tych zmian i celach, jakie chce osiągnąć Minister Finansów z perspektywy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Mateusz Klupczyński przedstawi wyliczenia, czy ta zmiana rzeczywiście zwiększy dochody JST.
Czy Lider to tylko osoba, która ma więcej zadań od innych, jest wiecznie zarobiona i wiecznie w pośpiechu? Wielu menedżerów – zwłaszcza tych po awansie wewnętrznym – ma trudności, żeby zacząć zarządzać zespołem strategicznie i rozwijać pracowników. Podczas wystąpienia Prelegentka opowie jaka jest prawdziwa rola menedżera w budowaniu zespołu, dlaczego ważne jest rozwijanie pracowników i oddelegowanie im zadań oraz co zrobić, aby wyjść z błędnego koła Lidera-Specjalisty.
W Ministerstwie Finansów tempa nabrały prace nad reformą systemu budżetowego (RSB), która całkowicie zmieni sposób ewidencjonowania zdarzeń budżetowych. Reforma ta jest znacznie większa niż wprowadzane w ostatnich latach JPK, centralizacja VATu, czy KSeF. Dlatego już teraz opowiemy o założeniach i tym, jak zmieni się sposób prowadzenia księgowości i budżetu z perspektywy Skarbnika.
Każdy Skarbnik prowadzi jakąś formę ewidencji aby kontrolować zaangażowanie środków w budżecie. Czy Centralny Rejestr Umów, który ma zacząć działać od 1 stycznia 2026 będzie tylko dopełnieniem tej ewidencji, czy kolejnym obowiązkiem spadającym na głowę Skarbnika? Jak dobrze przygotować się do tej zmiany?
Panel dyskusyjny z przedstawicielami Centralnego Ośrodka Informatyki, BGK, BLIKA i JST, które korzystają z platformy ePłatności. Jak wygląda proces podłączenia i jakie są korzyści dla urzędów i mieszkańców. Dyskusja o roli w projekcie każdego z partnerów oraz ich znaczenie.
Praktyczne wskazówki i strategie, umożliwiające zrozumienie korzeni swojej niepewności i wskazanie, w jaki sposób przezwyciężyć wewnętrzne bariery.
W ostatnich latach mnożą się przypadki kradzieży środków pieniężnych JST wyszukanymi metodami, np. phishing (wysłanie informacji o zmianie danych konta), spoofing (podszywanie się pod numer telefonu banku) i inne. Pokażemy przykłady takich ataków i zostawimy Was z kilkoma praktycznymi poradami, jak zminimalizować ryzyko ich powodzenia.
Panel dyskusyjny ze Skarbnikami z JST, które zrealizowały działania mające na celu generowanie oszczędności wydatkowych, m.in. poprzez restrukturyzację zadłużenia czy realizację inwestycji w formule PPP.
Podróżowanie wcale nie musi być drogie i trudne w organizacji. Nie rezygnuj z marzeń i dowiedz się, na co zwrócić uwagę planując swoją wyprawę.
1) Projekt budżetu a wykonania lat poprzednich: prelegentki poruszą temat szkicu projektu budżetu i efektywnej współpracy z jednostkami organizacyjnymi.
2) Zmiana budżetu w ujęciu “matematycznym”: porozmawiamy o weryfikacji reguł budżetowych, załącznikach fakultatywnych i obowiązkowych, oraz uzasadnieniu.
3) Zmiana budżetu w ujęciu prawnym: omówimy zmiany przez rady JST, zmiany na podstawie upoważnień ustawowych przez zarząd JST i te na podstawie upoważnień organu stanowiącego.
4) Budżet - twój głos: dyskusja z Uczestnikami panelu.
Godzinny panel z topowymi Ekspertkami: Aleksandrą Hochenzy i Krystyną Gąsiorek. Uczestnicy podczas sesji mogą zadawać pytania merytoryczne z zakresu WPF i budżetu, w kontekście aktualnych problemów ich jednostek. Dodatkowo nasze znawczynie odpowiedzą na pytania, które najczęściej pojawiają się na grupie Publink - dla Skarbników.
Podczas warsztatów poznamy Wasze opinie na temat funkcji Best Asystenta. Porozmawiamy o Waszych wyzwaniach i problemach przy tworzeniu projektu budżetu. Wspólnie znajdźmy rozwiązania i zastanówmy się jak możemy ulepszyć program BEST Asystent na sezon.
1) WPF Asystent dziś: pogłębimy wiedzę Uczestników dotyczącą narzędzia, odpowiemy na najważniejsze pytania i wymienimy się doświadczeniami z innymi Skarbnikami.
2) WPF Asystent jutro: wspólnie porozmawiajmy o trudnościach w pracy nad Wieloletnią Prognozą Finansową. Razem znajdźmy nowe rozwiązania w WPF Asystencie, które mogłyby ułatwić pracę.
3) Szybkie odpowiedzi na trudne pytania w WPF Asystencie: pokażemy, jakie informacje można uzyskać na bazie programu, jak z łatwością je wygenerować i w jaki sposób mogą usprawnić pracę w powyborczej rzeczywistości w JST.
Masz pytania dotyczące uczestnictwa?
Chcesz nawiązać z nami współpracę?
Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania!
Skontaktuj się z nami