Zastosowanie wskaźników "Makro" w programie WPF Asystent

Moduł "Makro" umożliwia przegląd bieżących oraz prognozowanych danych makroekonomicznych, które są wykorzystywane w zakładkach dochody i wydatki oraz w module kredytowym.

Moduł Makro

Po kliknięciu Makro otworzy się nam nowa zakładka o takiej nazwie. Jest ona podzielona na dwie części: PKB i inflację oraz stopy WIBOR.

132

PKB i inflacja

W tej części znajdują się wskaźniki zgodne z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi stosowania jednolitych wskaźników makroekonomicznych. Wartości te są szczególnie istotne przy projektowaniu budżetów w latach prognozy WPF. W oparciu o niniejsze wskaźniki kalkulowane są dochody i wydatki bieżące.

 

133

Stopy procentowe 

Na drugiej połowie zakładki Makro prezentowane są aktualnie obowiązujące WIBORy (1M, 3M, 6M, 1R oraz stopa redyskonta weksli), określane jako domyślne w programie. Dane dotyczące stawek WIBOR pobierane są z NBP. Wartości z tej zakładki są automatycznie wykorzystywane do obliczania odsetek od zaciągniętych lub planowanych zobowiązań dłużnych.

134

Ręczna aktualizacja stóp procentowych

Istnieje możliwość ręcznej edycji stóp procentowych. Aby tego dokonać  należy dwukrotnie kliknąć w pole, które zamierzamy zmienić. Następnie należy użyć przycisku zapisz jako domyślne. 

111-1

Prognoza własna stóp procentowych

W programie WPF Asystent możemy zastosować prognozę własną stóp procentowych. W tym celu, w panelu Makro należy wybrać Prognozuj i ustalić parametry prognozowania stóp procentowych. 

112-1

Domyślne ustawienie zakłada spadek stóp procentowych od 2025 r., o 1 p.p. do poziomu nie mniejszego niż 2,5% (prognoza opiera się na założeniu, że skorelowany z inflacją poziom stóp procentowych będzie malał do poziomu uzyskania celu inflacyjnego).

135

W efekcie uzyskujemy prognozę własną stóp procentowych, która została zaimplementowana do modułu kredytowego.

136