Zgodnie z obietnicą publikujemy listę pytań, które pojawiły się na webinarze 12.09.2024r. Opracowaliśmy dla Was odpowiedzi. Zachęcamy do lektury.
Nagranie z webinaru jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych:
Odpowiedzi udzieliła Marzena Ossowska
Tak, jeśli środki te nie zostały zaangażowane w budżecie 2024 roku, a wynikają ze sprawozdania RB-NDS po IV kwartale 2023 roku, to mogą zostać zaangażowane w budżecie roku 2025.
Dane można odnaleźć na portalu https://bdl.stat.gov.pl/
Oczywiście, minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia 2025 roku będzie wynosiło 4.666,00 zł, to "czeski błąd" w prezentacji.
Tak, od ostatniej aktualizacji możliwe jest dodawanie sołectw i utworzenie załącznika dotyczącego wydatków na fundusz sołecki z podziałem na sołectwa (funkcja dostępna dla dokumentów z rokiem budżetowym 2025).
Oczywiście, istnieje możliwość tworzenia planów finansowych z podziałem na departamenty/wydziały w Urzędzie. Nie są one jednak podpinane do planu całego urzędu. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.
Na ten moment nie dodawaliśmy nowych załączników. Warto na bieżąco śledzić nasz Newsletter Skarbnika, w którym informujemy o nowościach.
Tak, na ten moment powstał nowy załącznik dotyczący wydatków w zakresie funduszu sołeckiego.
Oczywiście, dane wgrywamy do BEST Asystent za pomocą pliku .xml
Oczywiście, BEST Asystent synchronizuje się z Besti@ i możemy pobierać dane z Bestią za pomocą plikomatu. Wgrywanie dancyh z BEST do Besti@ następuje za pomocą pliku .xml
Działanie, które podpowiadaliśmy na webinarze jest korzystne z uwagi na wskaźnik z art. 243 po III kwartale, który będzie wyliczany w projekcie WPF na 2025 rok i lata kolejne i tym działaniem można ułatwić sobie pracę w przyszłym roku. Kolumny "2024 III kw.” już nie będziemy mogli zmienić po 30 września, stąd warto zastosować działania, które będą dla nas korzystne w perspektywie lat kolejnych.
Udostępniamy w WPF Asystent wersję podstawową i rozszerzoną objaśnień i w naszej ocenie przekrojowo przedstawiane są wszystkie zmiany w WPF, stąd merytorycznie są one poprawne w obu wariantach. Wygląda na to, że to trochę "widzi mi się" kolegianta
Odpowiedzi udzieliła Brygida Sewohl
Uważam, że art. 30 ust. 1 Ustawy o samorządzie gminnym może stanowić podstawę prawną zarządzenia w sprawie założeń projektu budżetu Gminy. Jednakże art. 61 ust. 3 konkretyzuje obowiązek Wójta w zakresie poinformowania mieszkańców gminy o założeniach projektu budżetu, kierunkach polityki społecznej i gospodarczej oraz wykorzystywaniu środków budżetowych. Wobec powyższego sugerowałabym jednak do podstawy prawnej dodać art. 61 ust. 3 Ustawy o samorządzie gminnym.
Obowiązkowo Wójt musi poinformować mieszkańców gminy o założeniach projektu budżetu (art. 61 ust. 3 Ustawy o samorządzie gminnym). Uważam, że odpowiednią formą poinformowania mieszkańców o tych założeniach będzie wydane zarządzenie.
Materiały informacyjne są określane w uchwale w sprawie opracowania materiałów planistycznych do projektu budżetu przez organ stanowiący (art. 234 ust. 3 Ustawy o finansach publicznych). W mojej ocenie powinny być to materiały, które nie dublują uzasadnienia, a wprowadzają szerszy kontekst przygotowanego projektu uchwały. Można rozważyć, aby materiałami informacyjnymi były dane o wysokości aktualnego zadłużenia JST oraz ogólna sytuacja finansowa Jednostki. Organy stanowiące mają tu jednak dużą swobodność decyzyjności i tę swobodę widać w podejmowanych uchwałach.
Nie słyszałam o żadnych planowanych podwyżkach wynagrodzeń dla Skarbników. Obserwujemy przepisy i damy Wam znać, jeśli coś usłyszymy w tym temacie. My wiemy, jaką macie odpowiedzialność i ile serca wkładacie w to, co robicie. Trzymamy kciuki, aby przepisy umożliwiały Wam otrzymywanie godnej płacy.
To od Zarządu zależy, jakie wskaźniki przyjmie do opracowania projektu budżetu. Ja skłaniałabym się do ich aktualizacji, ale oczywiście nie ma takiej konieczności.
Myślę, że warto zauważyć, czytając art. 61 ust. 1, że gospodarka finansowa gminy jest jawna. Proces przygotowania projektu budżetu uważam za element gospodarki finansowej gminy, wobec czego sądzę, że należy zamieścić w BIP stosowne zarządzenie.
W Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) co do zasady należy publikować informacje publiczne, które są istotne dla obywateli i dotyczą działalności organów władzy publicznej oraz innych podmiotów wykonujących zadania publiczne. W szczególności w BIP powinny być publikowane akty prawne tj. m.in. uchwały i zarządzenia. Publikacja tych informacji ma na celu zapewnienie przejrzystości działania organów władzy publicznej oraz umożliwienie obywatelom dostępu do informacji publicznej.
Uważam, że można wydać jedno zarządzenie zamiast dwóch, uwzględniając oczywiście odpowiednie zapisy w podstawie prawnej. Natomiast osobne zarządzenia sprzyjają przejrzystości działań i dlatego zachęcam do wydania dwóch odrębnych aktów.
Uchwała Zarządu Powiatu w sprawie założeń do projektu budżetu wydana na podstawie art. 233 Ustawy o finansach publicznych oraz art. 32 ust. 2 pkt 2 Ustawy o samorządzie powiatowym. Starosta nie ma takich kompetencji.
Założenia powinny być określone przez Zarząd JST. Sugeruję zastosować wskaźniki przyjęte w projekcie ustawy budżetowej (w tym inflacja 5% oraz wzrost wynagrodzeń 5%). Podkreślam jednak, że nie widzę przeszkód, jeśli sytuacja finansowa jednostki na to pozwala, aby Zarząd zaproponował inne założenia projektu budżetu (np. wyższy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń).
Wzory zarządzeń są dostępne tutaj:
- Zarządzenie w sprawie założeń do projektu budżetu na 2025 rok
- Zarządzenie w sprawie opracowania materiałów planistycznych
- Załączniki tabelaryczne do materiałów planistycznych
Odpowiedzi udzielił Jakub Zieliński
Nie spotkaliśmy się z przeciekami co do algorytmu podziału dodatkowych środków. Wydaje się, że będą one rozdzielone proporcjonalnie do udziałów w PIT.
Postulatem konfederacji samorządowych jest wydłużenie wkalkulowania do prawej strony wskaźnika z art. 243 dochodów ze sprzedaży majątku do 2032 roku. Ministerstwo nie dało jasnej odpowiedzi czy przychyli się do tego postulatu.
Deficyt w zdecydowanej większości przypadków wynika z zadań majątkowych, więc kredyt zaciągnięty na deficyt, który ukształtowany jest m.in. poprzez wydatki unijne dalej jest wystarczający by zastosować wyłączenia.
W ustawie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw z 2022 roku ustawodawca dopuścił możliwość stosowania wyłączeń w Polskim Ładzie jedynie dla prefinansowania zadań.
Granica bezpieczeństwa jest kwestią indywidualną. Niemniej w przypadku niektórych RIO różnica pomiędzy faktycznym, a dopuszczalnym poziomem wskaźnika poniżej 1 pp. jest już traktowana jako zagrożenie.
Uchwała w sprawie zaciągnięcia kredytu czy zarządzenie w sprawie zaciągnięcia kredytu to kwestie zależne od wymogów RIO. Są izby, które wymagają podjęcia uchwały i takie, dla których zarządzenie jest wystarczające. Są też izby, dla których samo określenie limitu zobowiązań oraz upoważnienie organu wykonawczego dają podstawę do uruchomienia procedury przetargu pod kredyt.
Jeśli mówimy o aktualizacji o wartości przedstawione przez MF w zakresie kształtowania się dochodów z tytułu PIT, CIT i subwencji, to w mojej ocenie jeśli WPF wymaga podratowania, to jest to najbezpieczniejsza forma aktualizacji dochodów. Oczywiście należy również wtedy zaktualizować wydatki bieżące (w tym przede wszystkim na wynagrodzenia). Niemniej, jeśli WPF płynnościowo i wskaźnikowo nie potrzebuje "podrasowania", to nie widzę konieczności aktualizacji roku 2025 i przeprognozowania tych wartości na lata kolejne.